Rybníky

Rybniční soustava

V letech 1520 - 1529 byl postaven základ velké soustavy rybníků pod obcí Lutová. Stavbou pravděpodobně nejdelší hráze v republice (2600 m) vznikly rybníky Jezero, Hospodář a Podsedek. Následovalo přeložení koryta říčky Hostice (dnes Koštěnický potok), a dostavba rybniční soustavy do dnešní podoby. Jako ochrana a zásobárna vody pro tuto soustavu dodnes slouží rybník Staňkovský.

Za toto velkolepé dílo vděčíme Volfu Krajířovi z Krajku a jeho staviteli Mikuláši Ruthardovi z Malešova.

V době stavby této soustavy vznikly v okolí i další díla: rybníky Blato (45 ha), Velká Černá (55 ha), Purkrabský (39 ha), Točník, Svobodný, Skalice, Medenice. Řada dalších časem zanikla.

Tato vodní díla se plně začlenila do přírody Třeboňska a vznikla tak jedinečná krajina, která uchvátí každého návštěvníka.

Chlumská rybniční soustava
Chlumská rybniční soustava

Rybníky

K nejznámějším rybníkům v okolí Chlumu u Třeboně patří Hejtman a Staňkovský. Jednak pro svoji rozlohu a hlavně pro jejich rekreační využití.

Rybník Hejtman - postaven přibližně v letech 1560 - 1570, rozloha 82 ha. Je napájen vodou ze Staňkovského rybníka a lesní vodotečí rybníka Vydymač.

hejtmanmolo.jpg hejtmantraza.jpg

Rybník Záhřebský - nejstarší dodnes zachovaný rybník, postaven cca 1350.

Z této doby pochází i rybník Vojířovský, který je však dnes zatopen rybníkem Staňkovský v místě zvaném Koštejk (z něm. Kot-Steig).

Rybník Staňkovský - postaven v letech 1551 - 1559, rozloha 240 ha. Zatopil 5 původních rybníků na rozlohu více než 330 ha. Po jeho přepažení v místě ostrova Slavjanka zůstává podle objemu vody největším a také nejhlubším (12 metrů hloubka u hlavní hráze) rybníkem v ČR.

stankovskylode.jpg stankovskypila.jpg

Loading...

Okolní příroda

Půjčovna kol

•   Dětská kola od 12" do 20"
•   Treková a horská kola 24" až 29"
•   Elektrokola Standard
•   Elektrokola Vyšší třída
•   Elektrokola Top
•   Koloběžky
•   Dětské vozíky
•   Dětské sedačky (pouze se zapůjčeným kolem)

Nepřehlédněte

Obec Staňkov leží cca 2 km severovýchodně od Chlumu u Třeboně. Její vznik spadá do druhé poloviny 16. století, kdy byly vybudovány první selské usedlosti v blízkosti výpusti nově postaveného velkého rybníka zvaného Soused. Jeho hráz budila respekt svou mohutností a se svými 18 m je dodnes nejvyšší rybniční hrází v ČR. K dalším primátům rybníka, díla známého stavitele Mikuláše Rutharda z Malešova, patří jeho délka dosahující téměř 7 km.

Loading...

Okolní příroda