Jste zde: Domácí stránka |

Chlum u Třeboně dnes


Znak
Znak
Chlum u Třeboně leží v Budějovickém kraji 15 km jihovýchodně od Třeboně a 25 km jižně od Jindřichova Hradce na úpatí pahorkatiny, která se zvedá z Třeboňské pánve k hraničním vrchům. Již více než 100 let je vyhledávaným letoviskem.
Část obyvatel je zaměstnána u menších firem, ve službách a v obchodě. Po uzavření sklárny musí větší část obyvatel za prací dojíždět. Důležité je lesnictví, v zemědělství dominuje chov ryb.

hejtmanlesak2.jpg

Chlum u Třeboně je Koštěnickým potokem rozdělen na dvě části. Pod hrází rybníka Hejtman leží po obou stranách potoka zámecký park, na pravém břehu budova bývalého pivovaru a zámek. Na levém břehu potoka je zástavba včetně obchodního centra, tzv. Předměstí. V blízkosti sádek, v části nazývané U německé školy, je rybník Zájezek a spodní část zámeckého parku.

Nad parkem je sportovní areál a klubovna TJ JISKRA a známá restaurace. Nad hřištěm až po Husovu ulici je sídliště Františka Hrubína. Dále se již prolíná stará zástavba s novou až po náměstí s kostelem, budovou obecního úřadu, školou a restaurací U Klimasů. Zástavba obce končí v části zvané V chalupách.

Chlum u Třeboně má přes 2000 stálých obyvatel. Do jeho působnosti patří ještě obce Mirochov, Žíteč a Lutová s dalšími přibližně 400 obyvateli.

Více informací najdete na stránkách obce: www.chlum-ut.cz

Sádky - chov ryb

Rybářské středisko Chlum u Třeboně, Rybářství Třeboň, a.s. hospodaří na více jak sto rybnících. Hlavní chovanou rybou v nich je kapr. Z vedlejších druhů ryb produkují nejvíce amura a tolstolobika, pak dravé ryby jako jsou štika, sumec, a candát. více

Výroba skla

Sklárna přímo na stávajícím místě byla založena v roce 1891, i když historie skářské výroby v tomto regionu je mnohem starší. Již od poloviny 16.století se v okolí Chlumu u Třeboně vyrábělo sklo.
Sklárna v roce 1891 byla vybudována firmou Stölze namísto bývalé železárny a zahájila výrobu foukaného a lisovaného skla. více

Zámek

Zámek v Chlumu u Třeboně byl do roku 1700 tvrzí, po roce 1700 byl přestavěn v jednopatrový zámeček s kaplí. Další přestavbu zahrnující úpravu parku již realizoval Habsburk František V., vévoda z Modeny, v letech 1881 - 1884. více

Kostel a křížová cesta

Chlumecký kostel dal v letech 1737 - 1745 vystavět hrabě Jan František z Fünfkirchenu ve slohu vrcholného baroka. Okolí kostela, schodiště se sochami a křížová cesta s lipovou alejí tvoří neodmyslitelnou součást Chlumu u Třeboně. více

Loading...

O městě

Půjčovna kol

•   Dětská kola od 12" do 20"
•   Treková a horská kola 24" až 29"
•   Elektrokola Standard
•   Elektrokola Vyšší třída
•   Elektrokola Top
•   Koloběžky
•   Dětské vozíky
•   Dětské sedačky (pouze se zapůjčeným kolem)

Nepřehlédněte

Obec Staňkov leží cca 2 km severovýchodně od Chlumu u Třeboně. Její vznik spadá do druhé poloviny 16. století, kdy byly vybudovány první selské usedlosti v blízkosti výpusti nově postaveného velkého rybníka zvaného Soused. Jeho hráz budila respekt svou mohutností a se svými 18 m je dodnes nejvyšší rybniční hrází v ČR. K dalším primátům rybníka, díla známého stavitele Mikuláše Rutharda z Malešova, patří jeho délka dosahující téměř 7 km.

Loading...

O městě