Výroba skla

Historie

Sklárna přímo na stávajícím místě byla založena v roce 1891, i když historie skářské výroby v tomto regionu je mnohem starší. Již od poloviny 16.století se v okolí Chlumu u Třeboně vyrábělo sklo.
Sklárna v roce 1891 byla vybudována firmou Stölze namísto bývalé železárny a zahájila výrobu foukaného a lisovaného skla.

Od roku 1918 byla firma pronajata p.Václavu Hrdinovi, který byl spjat s vývojem závodu až do roku 1945.
Po celé toto období byla výroba provázena obdobími mimořádné prosperity, kdy se podařilo rozšířit provoz až na 480 zaměstnanců a zajistit odbyt doma i v zahraničí, ale i řadou kritických období, kdy musela být výroba drasticky omezována, ale přesto se její provoz nikdy zcela nezastavil až do počátku roku 1945.
Hned po sklončení 2.světové válce byl provoz znovu obnoven. Závod navázal na tradice jihočeského sklářství a orientoval se na rozvoj ruční výroby, v níž dnes zastává místo na špičce českého sklářství zejména ve výrobě nápojového skla.


Současnost

Po listopadové revoluci byl závod Sklárny Český křišťál součástí a.s. Crystalex Nový Bor a spolu s ostatními významnými výrobci užitkového skla byl zahrnut do skupiny Porcela Plus.
Závod měl v té době více než 600 zaměstnanců, výroba byla orientována z 80% na vývoz na celosvětové trhy, zejména USA, Japonsko, Austrálie, Anglie, Itálie atd.
Kromě tradice ruční výroby, podložené špičkovým designem a vysokou úrovní sklářského řemesla i navazujícího broušení, se v závodě rozšířily i moderní technologie výroby nápojového i užitkového skla.
V roce 2003 a.s. Crystalex Nový Bor sklárnu uzavírá a prodává. Současný majitel areálu firma České sklo a porcelán Petr Stasek s výrobou nezačal.

Loading...

Chlum u Třeboně dnes

Půjčovna kol

•   Dětská kola od 12" do 20"
•   Treková a horská kola 24" až 29"
•   Elektrokola Standard
•   Elektrokola Vyšší třída
•   Elektrokola Top
•   Koloběžky
•   Dětské vozíky
•   Dětské sedačky (pouze se zapůjčeným kolem)

Nepřehlédněte

Obec Staňkov leží cca 2 km severovýchodně od Chlumu u Třeboně. Její vznik spadá do druhé poloviny 16. století, kdy byly vybudovány první selské usedlosti v blízkosti výpusti nově postaveného velkého rybníka zvaného Soused. Jeho hráz budila respekt svou mohutností a se svými 18 m je dodnes nejvyšší rybniční hrází v ČR. K dalším primátům rybníka, díla známého stavitele Mikuláše Rutharda z Malešova, patří jeho délka dosahující téměř 7 km.

Loading...

Chlum u Třeboně dnes